Former Scholarship Recipients

Current Recipients


Class of 2022

Mary Beth Buchman

High School:
Clark

Major:
Electrical Engineering

Favorite A&M Tradition:
 

Leonard Vargo
Corps of Cadets

High School:
O'Connor

Major:
Finance

Favorite A&M Tradition:
 

Shelby Daniel

High School:
John Jay Science & Engineering

Major:
Biochemistry & Genetics

Favorite A&M Tradition:
Bonfire

Zane Noble

High School:
Madison

Major:
Meteorology

Favorite A&M Tradition:
Bonfire

 


Sam Putz
Corps of Cadets

High School:
Marshall

Major:
Wildlife & Fisheries Science

Favorite A&M Tradition:

Muster

Abby Soderdahl

High School:
Johnson

Major:
Biomedical Science

Favorite A&M Tradition:

 

Anthony Townsend
Corps of Cadets

High School:
Johnson

Major:
Management Info. Systems

Favorite A&M Tradition:
Silver Taps

 


Class of 2021

James Anderson
Corps of Cadets

High School:
Brandeis

Major:
Renewable Natural Resources

Favorite A&M Tradition:

Deziree Dickey
Corps of Cadets

High School:
San Antonio Christian

Major:
Ag Leadership

Favorite A&M Tradition:
Muster

Natalie Hoffmann
GRADUATED!

High School:
Clark

Major:
Communication

Favorite A&M Tradition:

Kelsey Walla

High School:
East Central

Major:
Accounting

Favorite A&M Tradition:

Aggie Ring


Kaylie Lowak

High School:

East Central

Major:
Biomedical Engineering

Favorite A&M Tradition:

Brock Pugh
Corps of Cadets

High School:
MacArthur

Major:
Construction Science

Favorite A&M Tradition:

Muster

Michaela Pugh

High School:
MacArthur

Major:
Marketing

Favorite A&M Tradition:
Aggie Ring



Class of 2020

John Wright

High School:
Sandra Day O'Connor

Major:
Electrical Engineering

Favorite A&M Tradition:

Whitney Mask

High School:
MacArthur

Major:
Business Management

Favorite A&M Tradition:

Robert Goodman
Corps of Cadets

High School:
MacArthur

Major:
Mechanical Engineering

Favorite A&M Tradition:

Andrew Macias

High School:
Construction Careers Academy - Warren

Major:
Civil Engineering

Favorite A&M Tradition:



Class of 2019

Andrew Salazar

High School:
John Jay Science  & Engineering Academy

Major:
Civil Engineering

Favorite A&M Tradition:

Blake Jones
Corps of Cadets

High School:
San Antonio Christian

Major:
Mechanical Engineering

Favorite A&M Tradition:
 

Ethan Mauricio
Corps of Cadets

High School:
John Jay Science  & Engineering Academy

Major:
Applied Mathematical Sciences

Favorite A&M Tradition:

Meryl Belisario

High School:
John Jay Science  & Engineering Academy

Major:
Biomedical Science

Favorite A&M Tradition:


Taylor Cantu

High School:

Lady Bird Johnson

Major:
Biomedical Science

Favorite A&M Tradition:

Paige Kosub

High School:
East Central

Major:
Animal Science

Favorite A&M Tradition:



Class of 2018

Camille Ayala

High School:
Brandeis

Major:
Chemical Engineering

Favorite A&M Tradition:
Muster

Michael Chavarria
Corps of Cadets

High School:
Brooks Academy

Major:
Industrial Distribution

Favorite A&M Tradition:
Muster

Alexander Clukey

High School:
Sandra Day O’Connor

Major:
Agricultural Systems Management

Favorite A&M Tradition:
Fish Camp

Foster Pugh

High School:
Douglas MacArthur

Major:
Business Honors & Finance

Favorite A&M Tradition:
Muster
 


Thad Hogan, III
Corps of Cadets

High School:
Ronald Reagan

Major:
Science Biology

Favorite A&M Tradition:

Aggie Muster. I will never forget how moving it was to honor my great uncle here at Aggie Park in their Muster ceremony in 2014. It was an experience that showed me what A&M was all about.

Mary McNabb

High School:
Geneva School of Boerne

Major:
International Studies - Business & Diplomacy

Favorite A&M Tradition:
Muster


 



Class of 2017

Rachel Branyon
Corps of Cadets

High School:
Sandra Day O'Connor

Major:
Manufacturing & Mechanical Engineering Technology

Favorite A&M Tradition:

Midnight Yell

Robert Brust, III

High School:
Randolph

Major:
Aerospace Engineering

Favorite A&M Tradition:
12th Man standing strong at all Aggie home football games

 

Richard Macias
Corps of Cadets

High School:
John Jay Science & Engineering Academy

Major:
Mechanical Engineering

Favorite A&M Tradition:
Ring Dunk

Luke Weissler

High School:
Central Catholic

Major:
Petroleum Engineering

Favorite A&M Tradition:
Muster

 


Jonathan Kappelman
Corps of Cadets

High School:
John Jay Science & Engineering Academy

Major:
Manufacturing & Mechanical Engineering Technology

Favorite A&M Tradition:
Midnight Yell



Class of 2016

Marissa Chambless

High School:
Southwest

Major:
Sociology

Favorite A&M Tradition:

Midnight Yell

 

Christine Chen

High School:
John Jay Science & Engineering Academy

Major:
Industrial Engineering

Favorite A&M Tradition:
Muster

Matthew McClure
Corps of Cadets

High School:
Central Catholic

Major:
Mechanical Engineering

Favorite A&M Tradition:
Muster
 

Dale Stein
Corps of Cadets

High School:
John Marshall

Major:
Manufacturing Mechanical Engineering Technology

Favorite A&M Tradition:
Muster